Zmiany nastroju w okresie ciąży

www.lanksch.de

Jednym z pierwszych objawów ciąży są częste zmiany nastrojów. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi. Wahania poziomu hormonów są konieczne do tego, by przygotować organizm do zapewnienia jak najlepszych warunków płodowi. Zmiany nastroju są bardzo charakterystyczne, jednak u każdej kobiety mogą przebiegać w inny sposób i z różną częstotliwością. Przyszłe mamy zazwyczaj uskarżają się na częste uczucie rozdrażnienia i irytacji. Stany te przeplatane są z momentami euforii i rozbawienia.

Niekiedy z pozoru niewinny przedmiot, wypowiedziane słowo czy zachowanie bliskiej osoby mogą sprawić, że u ciężarnej dojdzie do gwałtownej zmiany zachowania. Chwiejność emocjonalna jest podstawowym objawem ciąży, niegroźnym choć z pewnością nieco uciążliwym. W szczególności dotyczy to przyjaciół i rodziny. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje ciężarna na określoną sytuację. Najbardziej intensywne zmiany nastroju obserwuje się zazwyczaj podczas pierwszych dni ciąży. Z czasem w wielu przypadkach obserwuje się stopniowe unormowanie zachowań i większą stabilność emocjonalną.

Na podstawie zmian nastroju nie można jednak przewidzieć ciąży. Często są one efektem np. choroby. Jeśli zmiany nastroju są bardzo intensywne i trwają od dłuższego czasu, warto wybrać się do lekarza, który określi ich przyczynę. Rozdrażnienie i irytacja mogą bowiem świadczyć zarówno o zbliżającej się grypie, przeziębieniu, jak i depresji. Z tego powodu nie należy lekceważyć z pozoru tak banalnego objawu.