Wpływ ekonomii na macierzyństwo

cywilizacja.com.pl

Wszystkie statystyki potwierdzają to, że w ostatnim okresie czasu, Polki zachodzą w ciąże coraz później. Jak wiadomo, wiek ma dość istotne znaczenie dla macierzyństwa, ponieważ od pewnego momentu ciąża staje się coraz bardziej ryzykowna.

Z biologicznego i medycznego punktu widzenia przesuwanie w czasie decyzji o urodzeniu dziecka jest nierozsądne. Niestety, kobiety zmuszone są również do brania pod uwagę innego rodzaju czynników, wśród których znajdują się również czynniki natury ekonomicznej.

Każdy odpowiedzialny człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że utrzymanie dziecka kosztuje, a obowiązkiem rodziców jest zapewnienie mu godnego życia i dobrego startu w dorosłość. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach sytuacja ekonomiczna młodych Polaków i Polek nie jest najlepsza.

Wskaźnik bezrobocia od lat utrzymuje się na wysokim pułapie, a wśród osób nie mających pracy, znaczny procent stanowią młodzi i dobrze wykształceni ludzie. Dość trudno jest w Polsce rozpocząć karierę zawodową – zazwyczaj potrzeba sporo czasu na to, żeby zacząć zarabiać dobre pieniądze.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia tak zwanych umów śmieciowych oraz niestabilności zatrudnienia. Trudno jest zdecydować się na dziecko, kiedy nie ma się pewności, że za miesiąc będzie się pracowało w tym samym miejscu.

Oczywiście, pieniądze nie są w życiu najważniejsze i nie tylko w oparciu o swoją sytuację ekonomiczną powinno się planować założenie rodziny, jednak nie można dziwić się młodym kobietom, że coraz później zachodzą w ciążę, jeśli nie są pewne, czy będą w stanie zapewnić swoim dzieciom godny byt.