Skąd wzięła się piłka ręczna?

Na pierwszy rzut oka gra w piłkę ręczną wydaje się bardzo prosta. To, że należy łapać piłkę w dłonie i rzucać ją w kierunku bramki wydaje się niemal naturalne. To przecież właśnie łapania i rzucania uczymy już małe dzieci.

Nic więc dziwnego, że rzadko zastanawiamy się, skąd faktycznie wzięła się piłka ręczna. Trudno też wątpić w to, że jej historia jest już bardzo, bardzo długa. Pierwsze gry, które nieco przypominały w swoich założeniach współczesną piłkę ręczną, można było zaobserwować już w starożytnej Grecji czy Rzymie.

Podobne gry dużą popularnością cieszyły się także w średniowieczu, na przykład na terenie Niemczech czy Francji. W XIX wieku na terenie Danii funkcjonowała bardzo podobna do piłki ręcznej gra haandbold. W Czechach i na Słowacji z kolei grano w gandbol, a lokalne warianty tej gry można było zaobserwować również w Irlandii i Urugwaju.

Zasady, które współcześnie obowiązują w piłce ręcznej, zostały sformułowane w północnej Europie pod koniec XIX wieku. Zostały spisane przez Duńczyka, Holgera Nielsena, w 1898 roku, a 8 lat później doczekały się publikacji. To wtedy narodził się pomysł wprowadzenia zakazu biegania z piłką oraz ograniczenia czasu na przetrzymanie piłki do trzech sekund.

.