Siatkówka w Polsce

www.ohmeg.pl

W ostatnich latach siatkówka w Polsce zyskuje na znaczeniu. Bez wątpienia ma to związek z sukcesami naszej reprezentacji podczas ważnych wydarzeń sportowych.

Polacy mogą poszczycić się tytułem Mistrza Świata, zdobytym w 2014 roku. Warto wiedzieć, że polscy siatkarze odnosili sukcesy już wcześniej – zdobyli złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku oraz dwa lata wcześniej, w Meksyku, tytuł Mistrza Świata.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że nasza siatkarska reprezentacja pojawiła się na międzynarodowej scenie sportowej niewiele wcześniej. Bez wątpienia ważnym wydarzeniem był pierwszy występ siatkarzy, 28 lutego 1948, kiedy to odbył się mecz z Czechosłowacją.

Z kolei polskie siatkarki, które również zasługują na uwagę, zadebiutowały na międzynarodowej scenie dwa tygodnie wcześniej, 14 lutego 1948. Siatkówka trafiła do naszego kraju za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz pokazowy odbył się w 1919 roku w Warszawie.

Sport stopniowo zyskiwał na popularności, aż w 1929 roku w Warszawie odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Podczas tego historycznego wydarzenia sukcesem mogły pochwalić się zespoły AZS Warszawa (wśród kobiet) oraz YMCA Łódź (wśród mężczyzn).

.