Przyrost masy ciała w okresie ciąży

używane usg cena

Jednym z najbardziej widocznych objawów ciąży jest stopniowy przyrost masy ciała. Początkowo nie jest on na tyle znaczący, że można jednoznacznie stwierdzić ciążę. Przyrost masy ciała jest nieunikniony, jednak ilość dodatkowych kilogramów uzależniona jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest sposób odżywiania. Wiele kobiet w okresie ciąży spożywa produkty, których nie jadała przed zapłodnieniem. Część skarży się na niepohamowany apetyt na poszczególne smaki.

Dlaczego właściwy przyrost ciała jest tak ważny podczas ciąży? Dodatkowe kilogramy to z pewnością zasługa rozwijającego się dziecka. Zazwyczaj masa ciała noworodka wynosi ok. 3-4 kg. Zwiększona masa ciała jest również efektem nagromadzonego płynu owodniowego, powiększonej macicy oraz łożyska. Trudno także oszacować końcowy przyrost masy ciała. Według wielu ekspertów w pierwszym trymestrze ciąży masa ciała zazwyczaj wzrasta o 1-2 kg, jednak jest to kwestia indywidualna.

W przypadku niektórych kobiet taki przyrost w ogóle nie następuje. W drugim trymestrze ciąży masa ciała ulega podwyższeniu o kolejne kilka kilogramów. W trzecim trymestrze przyrost masy ciała jest znikomy. Zazwyczaj masa ciała ulega wówczas stabilizacji. Niektóre kobiety ciężarne w obawie przed utratą sylwetki, spożywają mniej posiłków. Takie rozwiązanie nie jest polecane, bowiem trzeba pamiętać o rozwijającym się dziecku.

W przypadku jeśli przyrost masy ciała jest zbyt gwałtowny, warto udać się do dietetyka, który pomoże opracować zbilansowany jadłospis.