Piłka ręczna – zasady

www.wolontariat2011.pl

Gra w piłkę ręczną na pierwszy rzut oka wydaje się najprostszą grą na świecie. Konieczność umieszczenia piłki w bramce za pomocą rąk wydaje się jak najbardziej logiczna i nieco mniej skomplikowana niż w przypadku na przykład piłki nożnej. Czy w rzeczywistości jest tak prosta, jak wydaje się na pierwszy rzut oka? Jakich zasad należy przestrzegać w piłce ręcznej? Ogólne założenia gry są bardzo proste – wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów.

Aby zdobyć punkt, wystarczy umieścić piłkę w bramce drużyny przeciwnej. Nie oznacza to jednak, że może po prostu wziąć piłkę i dobiec z nią do bramki. Zasady przewidują, że piłkarz ręczny może wykonać najwyżej trzy kroki, trzymając piłkę w rękach.

Istnieje też ograniczenie czasowe, które mówi, że piłkę można trzymać w rękach najwyżej przez 3 sekundy. Nieprzestrzeganie tej zasady powoduje utratę piłki na rzecz przeciwnika. Piłka może być podawana na różne sposoby – można nią rzucać, popychać, uderzać… Aby się przemieszczać, można także kozłować piłką.

Ważne jednak jest to, że przedmiotu można dotknąć każdą częścią ciała oprócz podudzia i stóp. Tego rodzaju rozgrywki odbywają się w dwóch połowach, po trzydzieści minut każda..