Lokalny patriotyzm sportowy

Nic tak doskonale nie budzi lokalnego patriotyzmu jak wydarzenia sportowe. Każda impreza związana z piłką nożną, koszykówką czy siatkówką, w której gra lokalna drużyna, cieszy się sporym zainteresowaniem osób, które pochodzą z okolic klubu.

Warto zauważyć, że miejsce naszego pochodzenia ma spory związek z tym, jakiej drużynie kibicujemy. Bardzo często zdarza się, że już wskazanie miejsca naszego zamieszkania sprawia, że nieznajomi mogą łatwo domyślić się, jakiemu klubowi kibicujemy.

Co ciekawe, do konkretnych miejscowości najczęściej przypisane są również dyscypliny, którymi zwykle interesują się mieszkańcy danego miejsca. Zwykle odczuwają też irracjonalną niechęć do mieszkańców „konkurencyjnych” miast, z którymi na boisku ma okazję walczyć ich drużyna.

Wydarzenia sportowe bardzo często związane są z przejawami lokalnego patriotyzmu. Okazujemy go na różne sposoby – od krytycznego nastawienia do kibiców drużyny przeciwnej, aż po ubieranie się w stroje w barwach klubowych.

Dobrze jednak zadbać o to, by nasze przekonania związane z ulubionym klubem nie osiągnęły zbyt skrajnych rozmiarów. Nie ma potrzeby, by skreślać nowopoznaną osobę tylko dlatego, że kibicuje przeciwnej drużynie.

.