Kto gra w piłkę ręczną?

www.galapagosmusic.pl

Współczesne kobiety w większości cywilizowanych krajów mają dokładnie takie same prawa, jak mężczyźni. Dotyczy to rozmaitych dziedzin życia, takich jak kariera zawodowa, życie polityczne czy sztuka. Nie da się ukryć, że kobiety zyskują znaczenie również w sporcie.

Większość sportów drużynowych, takich jak piłka ręczna, może uprawiać niemal każdy z nas. Warto jednak wiedzieć, że początkowo piłka ręczna była przeznaczona właśnie dla kobiet – takie właśnie założenia stworzył Max Heiser, który zaktualizował pierwotne zasady gry 29 października 1917 roku. Piłka ręczna miała być bardziej przyjazna dla kobiet niż piłka nożna, która również w tym okresie przeżywała swój rozkwit i już od samego początku uznawana była za typowo męską dyscyplinę.

Dziś grają w nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co istotne, w piłkę ręczną mogą też grać osoby w każdym wieku. Istnieje pięć kategorii wiekowych, w których odbywają się rozgrywki.

Kategorie zwykle dotyczą górnej granicy wieku gracza. Tak więc dzieci w wieku do lat dwunastu występują na boisku jako młodziki młodsze, a ci w wieku do lat czternastu stają się po prostu młodzikami. Zawodnicy przed siedemnastym rokiem życia to młodszy juniorzy.

Przed ukończeniem dziewiętnastu lat można startować w rozgrywkach jako junior starszy. Po przekroczeniu tej granicy wiekowej zawodnik może występować w kategorii seniorów, gdzie nie ma górnego ograniczenia wiekowego..