Kalosze czy paski?

www.mashupevents.pl hurtownia sportowa Sk-sport nauka tenisa poznań

Wybierając płetwy powinniśmy zwrócić uwagę na wiele elementów ich charakterystyki. Ważna jest elastyczność, długość czy siła napędowa – choć ten ostatni termin jest raczej umowny, bo producenci nie piszą oficjalnie o efektywności własnego towaru, ujętej w konkretnych statystykach.

Poza tym, musimy jeszcze zdecydować się na płetwy kaloszowe lub paskowe. Na które z nich postawić i jak je dobrać? Niełatwo w tym wypadku wskazać jakieś mocne argumenty przemawiające za wyborem konkretnego rodzaju płetw.

Zarówno modele kaloszowe, jak i paskowe mogą sprawdzić się bardzo dobrze i zapewnić wygodne oraz efektywne nurkowanie. Niektórzy specjaliści uznają jednak, że to płetwy paskowe są bardziej profesjonalne i częściej wykorzystywane przez zawodowych nurków, dlatego lepiej przyzwyczajać się do nich, kiedy zaczynamy przygodę z pływaniem pod powierzchnią wody.

Jeśli zdecydujemy się na płetwy kaloszowe, pamiętajmy o tym, że zbyt luźny model może obcierać stopy – podobnie jak robią to zbyt luźne buty. Z kolei za ciasne płetwy mogą spowodować problemy z krążeniem.

Niestety płetwy są najczęściej dostępne w mniej liczbie numerów, niż przeciętne buty. Co za tym idzie, wiele osób musi wybrać model albo nieco za ciasny, albo trochę zbyt luźny.

W tym wypadku pierwsza opcja będzie tą właściwą. Po kilku nurkowaniach płetwy się trochę rozciągną.

Odwrotną zasadą powinniśmy się kierować wybierając płetwy paskowe – czyli zapinane do butów nurkowych. Tutaj zbyt duża płetwa nie będzie nam ocierać nogi, więc spokojnie możemy wybrać nieco luźniejszy model.