Jakie są pierwsze objawy ciąży?

www.hedinmortensen.com

Objawy ciąży są bardzo zróżnicowane, jednak początkowo wiele kobiet ma problem z ich rozpoznaniem. Część z nich może bowiem świadczyć zarówno o ciąży, jak i o chorobie. Z tego powodu wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem. Nawet w początkowym okresie ciąży wiele kobiet uskarża się na bolesność piersi.

Jest to efekt zachodzących zmian w organizmie. Za dolegliwość tą odpowiadają hormony, których poziom ulega zmianie podczas ciąży. Wydzielane hormony płciowe mają za zadanie przygotowanie gruczołów do produkowania mleka. Część kobiet odczuwa typowe dolegliwości grypopodobne.

Mogą u nich wystąpić bóle głowy, uczucie ogólnego osłabienia bądź ból mięśni. W takiej sytuacji często sięgają po powszechnie dostępne tabletki przeciwgrypowe, jednak warto pamiętać, że mogą być one szkodliwe dla płodu. Kolejnym charakterystycznym objawem są zmiany skórne. Wiele kobiet ciężarnych porównuje je do zmian łuszczycowych.

Przebarwienia zazwyczaj pojawiają się w takich miejscach, które są najbardziej narażone na promieniowanie słoneczne. Z tego powodu najczęściej występują na twarzy bądź dłoniach. Jednym z najczęstszych objawów są poranne mdłości. Mogą się one pojawić nawet w pierwszym trymestrze ciąży.

Poranne nudności mogą być spowodowane zwiększoną wrażliwością na zapachy. Nie bez znaczenia są także spożywane posiłki. Kobiety w ciąży cechują się także bardzo zróżnicowanym apetytem. Najczęściej łączą różne gatunki produktów, jak np.

słodycze z kwaśnymi posiłkami.