Jak objawia się ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna dotyczy najczęściej młodych kobiet. Cechuje się tym, że rozwój płodu odbywa się poza macicą. Najczęściej zarodek rozwija się w jajniku, jamie otrzewnej czy w szyjce macicy. Co jest powodem występowania ciąży pozamacicznej? Zazwyczaj przyczyną są różne nieprawidłowości, które pojawiają się w jajowodach. Ciąża pozamaciczna niemal zawsze oznacza niemożność przeżycia płodu.

Najczęściej dochodzi do pęknięć jajowodu bądź do poronienia. Początkowo ciąży pozamacicznej nie sposób odróżnić od ciąży wewnątrzmacicznej. Objawy są bowiem identyczne. W obu przypadkach następuje zatrzymanie miesiączki. Może dochodzić do epizodów nudności oraz mdłości.

Kobiety uskarżają się również na zmienność nastrojów i uczucie osłabienia. Zastosowanie testu ciążowego może dać wynik pozytywny w przypadku ciąży pozamacicznej. Produkowane są bowiem te same hormony, co w przypadku zwykłej ciąży. Czasem ciąża pozamaciczna przebiega bezobjawowo. Nie jest to jednak pożądana sytuacja, bowiem może dojść do rozwoju różnych powikłań.

U kobiet z ciążą pozamaciczną z czasem dochodzi do występowania bardzo silnych bólów w okolicy podbrzusza. Jest to zarazem sygnał, że ciąża nie rozwija się prawidłowo. Często pojawia się również krwawienie z dróg rodnych. Wszystkie te objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. W takich przypadkach niezbędna może się okazać pomoc medyczna.

Zwlekanie z wizytą u specjalisty może skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. W niektórych przypadkach ciąża pozamaciczna stanowi zagrożenie dla życia kobiety.