Ile jest dozwolonych odbić w siatkówce?

Wielu z nas pamięta grę w siatkówkę z zajęć wychowania fizycznego jeszcze w podstawówce. Nie da się ukryć, że takie rozgrywki często niewiele miały wspólnego z grą, którą znamy z telewizji. Założeniem większości odbić były desperackie próby przebicia piłki na drugą stronę w dowolny sposób, byle tylko pozbyć się zagrożenia ze swojego pola.

Tymczasem zasady gry w siatkówkę przewidują nieco inną rozgrywkę. Każda drużyna może wykonać jednorazowo trzy odbicia. Zwykle składają się na nie przyjęcie, wystawienie, a następnie atak.

Pierwszy z zawodników chroni pole przed upadnięciem piłki i podaje do kolejnego. Ten ma za zadanie odbić piłkę w taki sposób, by znalazła się na dogodnej pozycji do ataku. Dopiero trzeci z kolei gracz zajmuje się atakiem, czyli silnym przebiciem piłki na stronę przeciwnika.

Oczywiście, tak wygląda sytuacja gry w idealnej rozgrywce. Czasami zdarza się, że zagranie przeciwnika sprawi, iż nie mamy możliwości rozegrać dalszej piłki tak, jak byśmy tego oczekiwali. Jeśli znajdziemy się w trudnej sytuacji, możemy bez wahania uznać rozgrywkę przeciwnika za udaną.

Nawet jeśli nie mamy możliwości grać tak, jak chcemy, naszym nadrzędnym celem zawsze powinna być ochrona pola i przebicie piłki na stronę przeciwnika..