Dlaczego kobiety później zachodzą w ciążę?

Trudno polemizować z tezą, że dużo bezpieczniej jest zachodzić w ciążę w młodym wieku niż w bardziej zaawansowanym. Statystyki są tutaj bezlitosne. Chociaż oczywiście również po czterdziestce można urodzić zdrowe dziecko, to ryzyko różnego rodzaju powikłań jest zdecydowanie większe.

Za dość niepokojącą można więc uznać wyraźnie zauważalną w naszym kraju tendencję – wiek, w którym Polki po raz pierwszy zachodzą w ciążę stale się podnosi. Co ma na to wpływ? Z pewnością, trzeba by tutaj wymienić dość dużo czynników. Współcześnie młodzi ludzie bardzo często idą na studia, a przez to później wchodzą na rynek pracy i zaczynają zarabiać sensowne pieniądze, które są niezbędne do utrzymania rodziny.

Mało która kobieta decyduje się również na zajście w ciążę w trakcie nauki, no bo trudno jest połączyć ze sobą te dwie kwestie. Poza tym, zdaje się, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie nieco później dojrzewają, ponieważ w trakcie studiów często są utrzymywani przez rodziców i nie mają zbyt wielu obowiązków pozanaukowych. Dawniej życie wymagało od nich dojrzałości dużo wcześniej.

Zapewne, na to, że kobiety później rodzą dzieci wpływ ma również mniejsza liczba nieplanowanych dzieci, a to z kolei połączone jest z obecnością na rynku skutecznych środków antykoncepcyjnych. Warto także zwrócić uwagę na postępującą laicyzację społeczeństwa, którą możemy zaobserwować w ostatnich dekadach – religia katolicka zakazuje wiernym stosowania sztucznej antykoncepcji, a odchodzenie od niej przez młodych ludzi zapewne ma wpływ na to, że coraz częściej korzystają oni ze środków antykoncepcyjnych.